İrlanda Orman Sarmaşığı (Hedera Helix "Hibernica") Sarılıcı Tırmanıcı bitkiler - Sarmaşık türleri
İrlanda Orman Sarmaşığı (Hedera Helix "Hibernica")

Tırmanabileceği uygun ortam oluştuğu sürece 20-30 metreye kadar boylanabilen, yaz-kış yaprağını dökmeyen, her dem yeşil kalan sarıcı ve tırmanıcı orman sarmaşığıdır. Aynı zamanda düz alanlarda zemin örtücü olarak da kullanılabilmektedir.

Portekiz, İspanya, Fransa, Britanya adaları, İrlanda gibi ülkelerin bulunduğu Atlantik ülkelerinde çokça bulunmasından dolayı literatüre İrlanda orman sarmaşığı ya da Atlantik orman sarmaşığı olarak girmiştir.
Yaz aylarında yeşil olan yapraklar, sonbaharla birlikte grimsi bir renk alır. Çiçeklenme sonbahar aylarında oluşur.İrlanda orman sarmaşığı, her dem yeşil kalması, dayanıklılığı, zarif ve çekici bir sarmaşık türü olmasında dolayı bahçe sarmaşığı olarak yaygın biçimde tercih edilmektedir.


Doğal yaşam alanı, orman bölgeleri olmasından dolayı nemli ve serin bölgeleri sever. Bu özelliğinde dolayı dağlık ve ormanlık bölgelerde doğal olarak bulunur.No Response to "İrlanda Orman Sarmaşığı (Hedera Helix "Hibernica") Sarılıcı Tırmanıcı bitkiler - Sarmaşık türleri"

Yorum Gönder