SARDUNYA - İRİ ÇİÇEKLİ - SAKIZ ÇİÇEKLİ ( Pelargonium Hortorum-Pelargonium Peltatum )


sardunya


Pelargonium Hortorum
İri çiçekli sardunya


Genel olarak salon ve balkonlarda saksı ve kaplarda , park ve bahçelerde bordür ve parterlerde yetiştirilir. Çok yıllık otsu veya yarı odunsu çalı şeklinde bitkilerdir. Yaprakları parçalı ve palmat damarlıdır , orta kısımları açık , kenarları koyudur. Çiçekleri yalınkat veya katmerli ve değişik renklerde ( kırmızı , ateş kırmızı , turuncu kırmızı , pembe , beyaz kenarlı ) olan bitkilerdir. Akdeniz Bölgelerinde bütün kış süresince, bahçelerde çok yıllık ve sarılıcı çiçek olarak kullanılır.Yıllık
Tohum ekimi Ocak’tan Mart’a kadar yapılır.
Güneşli alanları tercih eder.
Tüm yaz boyunca çiçek açar.
Yükseklik 30-38cm
Tohum ekim talimatları:

Teknelere, saksılara, vb. fidelikte kaliteli torfa veya 20-25 0C ısının korunabileceği sıcak bir yere ekilir. Ekim Derinliği: 1,5mm. Ekim Zamanı: Ocak ortasından Mart ortasına kadar. Çimlenme genellikle 3-21 gün alabilir. En iyi sonuç için gece ve gündüz sabit bir toprak sıcaklığı sağlayın.Yetiştirme talimatları:

Taşınacak kadar büyüdüklerinde, fidelerin yerini değiştirin. Güçlendirin ve don riski atlatıldıktan sonra bol güneş alan bir yere 30cm aralıkla dikin. Zengin, hafif, suyu iyi çeken bir toprağı tercih eder. Asılı sepetler için idealdir.
ÖNEMLİ TÜRÜ

Pelargonium Peltatum
Sakız sardunya
Mayıs Ağustos ayları arasında açan çiçekleri pembe, beyaz, kırmızı, mor, çizgili yalınkat veya katmerlidir. Sürünücü, ince ve kırılgan dallıdır. Hızlı gelişir. Yüzeysel kök yapar. Çelikle üretimi yapılır.No Response to "SARDUNYA - İRİ ÇİÇEKLİ - SAKIZ ÇİÇEKLİ ( Pelargonium Hortorum-Pelargonium Peltatum )"

Yorum Gönder