MİNE ÇİÇEĞİ ( Verbena hybrida )

Verbena hybrida

Mine çiçeğiMineçiçeğigiller familyasının örnek bitkisidir. 60-100 cm. kadar boylanabilen, çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dörtköşe kesitli, koyu yeşil renkli ve tüylü gövdesi, bitkinin tepesine doğru dallara ayrılır. Tüylü ve parlak koyu renkli, kenarları derin dişli ve sapsız yaprakları, uzamış meşe yaprağına benzer. Olgunlaşan çiçekleri tek tohumlu sert meyveler verir. Döktüğü tohumlarıyla çoğalır.


VERBENA YETİŞTİRİCİLİĞİ

1. Genel Özellikleri

Bilimsel Sınıflandırma
Âlem: Plantae
Şube: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Lamiales
Familya: Verbenaceae
Botanik Adı: Verbana
Türkçe Adı: Mine


Yayılıcı, otsu ve çok yıllık bitkilerdir. Yayılıcı gövdeleri 15 cm uzunluğundadır.Toprak üstündeki sürgünleri zayıftır. Yapraklarının loblu oluşu değişkendir. Hemen hemen bitkinin tümü tüylüdür.
Çiçekleri beyazdan kırmızıya, leylak renginden maviye kadar değişir. Yaz süresince açan çiçekler tepede sık gruplar halinde çok sayıda gelişir.
2. Üretimi

Tohum ve çelikle üretimleri yapılır. İlkbaharda tohum kasalarına ekim yapılır. Ilıman iklim bölgelerinde tohumlar açık alana da ekilebilir.3. Ekolojik İstekleri

Herhangi bir bahçe toprağında rahatlıkla yetişebilir. Rüzgârdan korunmuş tüm güneşli lanlardan hoşlanır. Çok sıcak aylarda sulanması gerekir. Dikimi ilkbahar aylarında 20–25 m aralıklarla yapılır. Dikimden sonra bitkiler kendini kurtarıncaya kadar sürekli olarak sulanmalıdır.

4. Peyzajda Kullanımı
Bordür, kayalık yerlerde ve kaya bahçelerinde kullanılır.

No Response to "MİNE ÇİÇEĞİ ( Verbena hybrida )"

Yorum Gönder