LEYLAK ÇİÇEĞİ (Syringe vulgaris)
Leylak
Syringe vulgaris


Leylak, zeytingiller (Oleaceae) familyasından, 20'ye yakın türü bulunan, bahçe ve parkların süslenmesinde çok kullanılan soğuklara oldukça dayanıklı ağaççıkların ortak adı.
3-4 metre boylanabilir. Avrupa ve Asya'da yetişen salkım biçiminde güzel kokulu çiçekler açan leylak cinsi üyeleri, bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilirler. 


Yaprakları parlak yeşil renkte, kenarları düz ve kalp şeklindedir. Bir yıllık dalları üzerinde bulunan çiçekleri bahçe süslemesinde kullanıldığı gibi kesme çiçekçiliktede kullanılır. Çeşitli melezlemelerle yalınkat veya katmerli, beyaz, pembe, kırmızı, açık ve koyu mor, ebruli, krem renginde çiçekler açan pek çok türü elde edilmiştir.
Ülkemizin her bölgesinde kendiliğinden yabani olarak yetiştiği gibi, kültüre edilerekde yetiştirilir. 3-10 m. büyüklüğündedir. Baharın müjdecisi olarak bilinir. Baharda mor ve beyaz renkde, toplu ve salkım halinde çiçekler açar. Çiçeğini acı tadı vardır. Yaprakları oval ve uçları sivridir. Çok yıllık ağaçtır. Kendine has kokusu vardır.1 Response to "LEYLAK ÇİÇEĞİ (Syringe vulgaris)"

Sahipsiz Gezegen- Akin Tekin dedi ki...

Leylak ın beyaz çiçeklisini arıyorum. Elinizde var mı?

Yorum Gönder