BEŞİZ ÇİÇEĞİ - PANTES ÇİÇEĞİ ( Pentas lanceolata )

Pentas lanceolata
Pentas


Herdem yeşil olan bu bitkiler 50-100 cm boylanabilmektedirler. Küçük çiçekleri vardır ve bitkinin tepe kısmında toplanmışlardır. Neredeyse bütün yıl çiçekli olan bu bitkilerin çiçekleri beyaz, eflatun, kırmızı, pembe renktedir. Güneş ya da yarı gölge alanları seven pentaslar humusca zengin bahçe topraklarında iyi gelişim gösterirler.ÖZELLİKLERİ
Kökboyasıgillerdendir. Anavatanı Tropikal Afrika ve Madagaskar adasıdır. Bitkinin mızrak biçimli, uzun ve yeşil yaprakları tüylüdür. Yalancı şemsiye şeklinde bitkinin tepesinde toplanmış yıldız biçimli, küçük çiçekleri beyaz, pembe veya leylak renginde, 10 cm eninde kümeler oluşturarak, aslında kış mevsiminde ama bazen yılın herhangi bir zamanında tüm güzelliğiyle açarlar. 45 cm kadar uzayabilir ve çevresine 30 cm kadar yayılabilirler. Tohumlarıyla veya gövde çelikleri ile üretimi sağlanır.


Beşiz Çiçeğinin Yetiştirilmesi için Gerekli Şartlar:


Toprak: Humusça zengin bahçe toprağına biraz kil, yaprak çürüntüsü ve yanmış çiftlik gübresi karıştırılarak bitki için uygun toprak hazırlanır.

Su: Çiçeği açtığı etkin dönemde bolca sulanır. Dinlenme dönemi ve kış mevsiminde çiçeksizken suyu biraz azaltılır.

Işık: Güneşli ve çok aydınlık ortamları sever.

Sıcaklık: Ilık ve havadar ortamları sever.

Gübre: Çiçekli olduğu dönemlerde bitkiye ayda iki kez standart sıvı gübre verilir.

Saksı Değiştirme: Çiçeğin kökleri saksısını doldurduğunda, ilkbahar mevsiminde uygun toprak ilave edilerek saksısı bir numara büyüğü ile değiştirilir. Şayet saksı değiştirilmek istenmiyorsa, ilkbahar mevsiminde bitki özenle sökülüp ,kökleri kırpılır, uygun toprak ilave edilerek aynı saksıya geri dikilir.


No Response to "BEŞİZ ÇİÇEĞİ - PANTES ÇİÇEĞİ ( Pentas lanceolata )"

Yorum Gönder